Chanukija nebo menora?

6. prosince 2017 v 18:02 |  Chanuka
Menora je sedmiramenný svícen. Nejvěrohodnějším výkladem významu menory se zdá být odkaz k sedmi dnům stvoření. Můžete ji také nalézt ve státním znaku Izraele.
Její osmiramenná (chcete-li devítiramenná) "sestra" chanukija je, jak už jste z jejího názvu jistě poznali, spojována s židovským svátkem Chanuka, který trvá osm dní (proto také osm ramen - každý den se má zapálit jedno, až na konci Chanuky jich hoří všech osm).
K čemu ale slouží to deváté rameno (šamaš)? Není tam trochu zbytečně? Není! Deváté rameno je to prostřední, bývá umístěno uprostřed chanukije a je určeno pro svíci, která hoří po celou dobu svátku a její účel je také zapalovat ostatní svíce.
Když tedy mluví někdo v souvislosti s Chanukou o menoře, je to správně? Ano. Pro chanukiju se totiž dříve také používalo označení menora (nebo také "menorat Chanuka"). Slovo "chanukija" bylo vytvořeno až ke konci 19. století. V angličtině se ale dodnes používá pouze název menorah (jak můžete slyšet v anglické chanukové písni "Oh Hanukkah, come light the menorah").

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama