Prosinec 2017

Chanuka: Písně o jídle

12. prosince 2017 v 16:00 Chanuka 2017
Vítám vás u prvního dílu mého osmidenního seriálu o Chanuce. Dnes vás seznámím s pár chanukovými písněmi o něčem, co máme všichni jistě rádi. O JÍDLE.
Konkrétně o latkes - tradičních židovských "bramborácích."

Chanukija nebo menora?

6. prosince 2017 v 18:02 Chanuka
Menora je sedmiramenný svícen. Nejvěrohodnějším výkladem významu menory se zdá být odkaz k sedmi dnům stvoření. Můžete ji také nalézt ve státním znaku Izraele.
Její osmiramenná (chcete-li devítiramenná) "sestra" chanukija je, jak už jste z jejího názvu jistě poznali, spojována s židovským svátkem Chanuka, který trvá osm dní (proto také osm ramen - každý den se má zapálit jedno, až na konci Chanuky jich hoří všech osm).
K čemu ale slouží to deváté rameno (šamaš)? Není tam trochu zbytečně? Není! Deváté rameno je to prostřední, bývá umístěno uprostřed chanukije a je určeno pro svíci, která hoří po celou dobu svátku a její účel je také zapalovat ostatní svíce.
Když tedy mluví někdo v souvislosti s Chanukou o menoře, je to správně? Ano. Pro chanukiju se totiž dříve také používalo označení menora (nebo také "menorat Chanuka"). Slovo "chanukija" bylo vytvořeno až ke konci 19. století. V angličtině se ale dodnes používá pouze název menorah (jak můžete slyšet v anglické chanukové písni "Oh Hanukkah, come light the menorah").